Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaki materac do monitora oddechu wybrać?

Jaki materac dla niemowląt wybrać?

Zakup materac dla niemowląt to jeden z najważniejszych zakupów z listy wyprawkowej przyszłych rodziców. 
Coraz większa liczba rodziców chcąc zadbać o maksymalnie bezpieczny sen swojego dziecka planuje także, zakup monitora oddechu niemowląt.

Najczęściej pojawiające się pytanie to - czy materac, który planuje zakupić będzie kompatybilny z monitorem oddechu.

Zanim odpowiemy na to pytanie, zalecamy aby przy wyborze materaca w pierwszej kolejności kierować się tym, co dla dziecka jest najlepsze - który materac jest odpowiedni i wspomaga bezpieczny sen małego dziecka, w dalszym kroku możemy sprawdzić czy będzie kompatybilny z monitorami oddechu.


Czym się kierować przy wyborze materaca dla niemowląt?

Odpowiedź jest dosyć prosta - należy wybrać taki, które jest bezpieczny dla małego dziecka.  Bezpieczny czyli jaki?

1. Odpowiednio twardy -  twardy materac nie tylko jest zdrowy na bioderek i kręgosłupa i dba o rozwój układu kostnego małego dziecka ale przede wszystkim wspomaga optymalne ułożenie dróg oddechowych małego dziecka (tzn. zapobiega "zapadaniu" się główki, co jest bardzo niebezpieczne dla dziecka - dlatego wystrzegaj się miękkich materacy, które mogą być czynnikiem zwiększającym wystąpienie SIDS)

2. Oddychający - czyli taki, który jest nie tylko wykonany z oddychających materiałów  ale taki, który wspomaga swobodne oddychanie maluszka nawet jeśli przewróci się podczas snu na bok lub na brzuszek.  Wielu producentów opisuje swoje materace jako oddychające wskazując na kanaliki powietrzne wydrążone w piance wewnątrz materaca. Takie materace nie do końca można nazwać "oddychające"  a jedynie materac z dobrą wentylacją pianki co być może pomaga odprowadzać ciepło z materaca ale czy pomaga maluszkowi oddychać kiedy przewróci się na brzuszek? O tym jak bardzo oddychający  jest materac  (czyli naprawdę ułatwia małemu dziecku swobodne oddychanie)  decyduje jego pokrowiec i to z jakiego materiału jest wykonany - a nie wkład materaca, który jest odpowiedzialny za odpowiednie podtrzymanie ciała dziecka. Najlepsze modele materacy posiadają pokrowce wykonane ze specjalnej siateczki 3D, które maksymalizując przepływ powietrza i nie kumulują wydychanego dwutlenku węgla na pokrowcu.  Redukują ryzyko uduszenia się i przegrzana maluszka.  (Przegrzewanie maluszka jest jednym czynników ryzyka wystąpienia SIDS)

Zobacz na filmie dlaczego tak ważne jest to aby materac był maksymalnie oddychający - "kumulacja dwutlenku węgla w tradycyjnych materacach"

                                         * Najbezpieczniej jest układać dziecko do snu na pleckach. 

 

 

3. Łatwy do utrzymania w czystości - przy wyborze materaca należy szczególną uwagę zwrócić na jakość pokrowca i to czy można go łatwo zdjąć. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrowiec dwuczęściowy.  W przypadku zabrudzenia można odpiąć jedną cześć, a na drugiej dziecko może spać.

 

Jaki materac do monitora oddechu wybrać?

 

Jeśli dokonaliśmy wyboru materac, który wiem już że wspomaga bezpieczny sen , a planujemy dodatkowo zakup monitora oddechu, należy sprawdzić czy będzie kompatybilny z monitorem oddechu.

Wszystko zależy od tego jaki monitor oddechu wybierzemy.  Przypominamy, że niezależnie od modelu i marki należy wybrać monitor oddechu z certyfikatem wyrobu medycznego. (należy wystrzegać się tzw. monitorów ruchu, są to zwykłe produktu typu AGD nigdy nie przetestowane kliniczne i dopuszczone do użytkowania jako wyrób medyczny czy to w szpitalach czy pokoikach dziecięcych w warunkach domowych).

Jeśli zdecydujemy się na wybór modelu przenośnego zapinanego do pieluszki np. monitor Snuza Hero MD - nie musimy myśleć o kompatybilności z materacem, ponieważ monitor działa wszędzie tam gdzie jest dziecko, wystarczy przyciąć monitor do pieluszki.

 W przypadku wyboru monitora oddechu tzw. pod materac np. monitor Babysense 7, który wymaga ułożenia sensorów (czujników oddechu) pod materacem należy sprawdzić dokładnie zalecenia producenta.
Informacje na stronach producenta Babysense wskazują, że monitor oddechu został zaprojektowany do optymalnej pracy ze większością materacy dostępnych na rynku, oraz że nie zauważono żadnych problemów niezależno od grubości materaca (brak limitów grubości). Jedynym rodzajem materaca, który może zakłócić prawidłową pracę monitora to materace  z warstwą pianki z tzw. funkcją pamięci oraz takie, które posiadają kieszenie sprężynowe oraz kanały powietrzne w piance. Te drugie mogą powodować tzw. "fałszywe alarmy" to znaczy dziecko normalnie oddycha, ale monitor podnosi alarm .  Chcą mieć pewność czy wybrany materac będzie bez zarzutu działał z monitorem oddechu Babysense, najlepiej skontaktować się z doradcą producenta.

A może oryginalny materac dla niemowląt Babysense?
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców, producent monitorów przy współpracy z najlepszymi specjalistami zaprojektował własne materace wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów które są w 100% kompatybilne z monitorami oddechu Babysense - zadbał przede wszystkim o to, aby materace Babysense wspomagały bezpieczny sen niemowląt - były oddychające, odpowiednio twarde i były łatwe do utrzymania w czystości.  Do materacy Babysense został zaprojektowany specjalny wkład o podwójnej twardości DuoSENSE™, który bardzo precyzyjnie przenośni najmniejsze ruchy oddechowe małego dziecka na płytki sensora monitora oddechu Babysense.