Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaki monitor oddechu wybrać?

 

 

Monitor oddechu, do czego służy i czy warto kupić?

Monitor oddechu to urządzenie wspierające rodziców w codziennej opiece nad niemowlakiem.  Według specjalistów niemowlę w pierwszych tygodniach życia potrafi przespać blisko 16-18 godzin na dobę. Nawet najbardziej wytrwali rodzice nie są w stanie czuwać cały czas nad swoim dzieckiem.  Monitor oddechu to taki osobisty strażnik oddechu Twojego dziecka, który stale monitoruje ruchy oddechowe malucha.  Śmierć łóżeczkowa to zjawisko, które występuje niezwykle rzadko, szacuje się że w Polsce występuje około 180 takich przypadków rocznie.  Dziecko może także potrzebować interwencji  osoby dorosłej w przypadku, zadławienia się, blokady dróg oddechowych  (np. połknięcie małego przedmiotu). Monitor oddechu to taki swoisty głos dziecka, wołanie o pomoc kiedy najbardziej jej potrzebuje. Monitory oddechu stale monitorują oddech dziecka i w przypadku zagrożenia lub wykrycia braku oddechu podniesie alarm po 20 sekundach.  Monitory oddechu mają swoich zwolenników i przeciwników, wybór zależy od każdego rodzica indywidualnie.. Decyzja o zakupie monitora oddechu w pewnym sensie jest podobna do zakupu fotelika samochodowego w którym zapinamy pasy bezpieczeństwa w czasie podróży. Można pokusić się o porównanie , że łóżeczko niemowlęce bez monitora to taki fotelik samochodowy bez pasów. Nikt przecież nie planuje wypadku, nikt nie przewiduje bezdechów, a jednak przed każdą podróżą zapinamy pasy. Naszym zdaniem naprawdę warto rozważyć zakup monitora tym bardziej że jeśli podzielimy średnią cenę monitora przez 365 dni (to okres rekomendowany = 1 rok życia) to wychodzi koszt około 1 PLN, w tym ujęciu wydaje się to naprawdę niewiele w zamian za spokojny sen rodziców i bezpieczniejszy sen dziecka.

 

 

Dla kogo są monitory oddechu?

Monitory oddechu przeznaczone są dla  każdego zdrowego dziecka od 0-12m życia. Dla wszystkich rodziców którzy  chcą poczuć się pewniej i włączyć system ostrzegania o zagrożeniach bezdechu u swojego dziecka.  Stosowanie monitorów oddechu specjaliści polecają w szczególności niemowlętom z dużej grupy ryzyka, m.in wcześniakom , dzieciom z niską masą urodzeniową oraz niską skalą Apgar.  Jeśli masz wątpliwości , najlepiej skonsultuj się z specjalistą.
Monitory oddechu są powszechnie stosowane w wielu krajach świata. To standardowa pozycja na liście wyprawkowej, taka jak fotelik, wózek czy laktator.

Większość rodziców także w Polsce decyduje się na zakup elektronicznej niani audio lub z ekranem wideo, która rzeczywiście bardzo ułatwia opiekę nad dzieckiem i poprawia komfort , dzięki niej słyszymy i widzimy nasze dziecko, elektroniczna niania jednak nie poinformuje nas o bezdechu. Kupując elektroniczną nianię warto się zastanowić czy nie dołożyć małą kwotę i kupić gotowy zestaw 3w1 (masz pod kontrolą obraz, dźwięk i oddech Twojego dziecka), elektroniczną nianię video z monitorem oddechu.  Zanim zdecydujemy się na taki zestaw poznajmy lepiej jaki są rodzaje monitorów oddechu.

 

 

Rodzaje monitorów oddechu.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitorów oddechu, tzw stacjonarne z płytkami sensorycznymi pod materac, oraz przenośne zapinane do pieluszki lub ubranka

Monitory stacjonarne pod materac:

W tradycyjnych monitorach stacjonarnych do łóżeczka, płyty sensoryczne monitora są umieszczane w łóżeczku pod materacem, sygnał jest przekazywany do stacji (odbiornika) analizującej liczbę oddechów na minutę. Stacja może być zawieszona w łóżeczku lub stać na komodzie obok
łóżeczka. Mogą być zasilane kablami lub bateriami. My polecamy zdecydowanie monitory oddechu zasilane bateriami. Ze względów bezpieczeństwa im mniej kabli w pobliżu łóżeczka tym lepiej.

 

 

                                                    


Najpopularniejszym na świecie monitorem oddechu pod materac jest monitor oddechu Babysense 7, dostępny od około 360 zł, ten monitor dostępny jest także w oryginalnym zestawie w elektroniczna nianią video Babysense - taki zestaw pozwala monitorować na tylko oddech dziecka ale rodzic może słyszeć i widzieć swoją pociechę.
Monitor ten jest bezdotykowy, a płytki sensoryczne monitorują ruchy oddechowe przez materac.